Congratulations to winners at MCSRC!

MHS Science Fair Team members Competed in the Montgomery County Research Competition on Friday, March 22st. MHS students were awarded places within their categories, as well as various special awards from reputed scientific organizations. Congrats to all winners, and good luck to the first, second, and third place winners moving on to the Delaware Valley Science Research Competitions.

Division A (12th Grade)

Harsha Santhanam, Jason Qiu

  • Second Place, Engineering

Adam Zhang

  • First Place, Medicine and Health
  • Special Award from Rockland Immunochemicals
  • Special Award from Merck
  • Statistical Analysis Honorable Mention from Villanova University

Division B (11th Grade)

Eli Weisman

  • Third Place, Behavior

Ashmitha Sivakumar

  • First Place, Earth and Space
  • Special Award from MCSTA for Earth & Space Project
  • Special Award from Association of Women Geologist

Miti Patel

  • Second Place, Earth and Space
  • Special Award from Steve & Mary Beth Young for Astro Project

Shreya Patil

  • First Place, Environmental
  • Special Award from DOW Chemical Company
  • Special Award from MCSTA for Environmental Project
  • Special Award from PA Association of Professional Soil Scientists

Claire Tse

  • First Place, Medicine and Health
  • Special Award from Pennsylvania Society for Biomedical Research
  • Special Award from Merck

Karen Li

  • Second Place, Medicine and Health
  • Special Award from Steve & Mary Beth Young for Medicine & Health project

Arushi Tiwari

  • Third Place, Medicine and Health
  • Special Award from TUSM Fels Institute for Cancer Research and Molecular Biology
  • Special Award from Merck

Megha Varghese

  • Third Place, Microbiology
  • Special Award from Society for Industrial Microbiology and Biotechnology
  • Special Award from Montgomery County Community College for Microbiology project

Division C (10th Grade)

Allison Reed

  • First Place, Behavior
  • Special Awards from University of the Sciences

Sarah Young

  • First Place, Biochemistry
  • Special Award from GSK Integrated Biological Platform Sciences Department

Joseph Gulian

  • Third Place, Computers

Jeffrey Gong

  • First Place, Mathematics

Cerise Walker

  • First Place, Medicine and Health
  • Special Award from Montgomery Bucks Dental Society
  • Special Award from MCSTA for Medicine & Health project

Saadya Rao

  • Second Place, Microbiology
  • Special Award from Society for Industrial Microbiology and Biotechnology

Division D (9th Grade)

Dylan Kuang

  • First Place, Chemistry
  • Special Award from Steve and Mary Beth Young
  • Congressional Award

Angela Lian

  • Honorable Mention, Chemistry

Sudhish Reddy

  • Third Place, Computers
  • Statistical Analysis Honorable Mention from Villanova University

Reese Koch

  • Third Place, Environmental

Anubhav Sen

  • Honorable Mention, Physics
  • Special Award from US Navy for Chemistry project

Irene Biju

  • Special Award from MCSTA for Chemistry project

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *